Премини към основното съдържание

4.ТЕХНИЧЕСКИ ДЕЙНОСТИ ПО СЪЗДАВАНЕТО НА КАДАСТЪРА

Създаване на кадастралната карта и кадастралните регистри

Създаването на кадастралната карта и кадастралните регистри за цялата територия на страната изисква изпълнение на значителен обем дейности от голям брой специалисти за продължителен период от време и при наличие на достатъчен финансов ресурс.
Кадастралната карта и кадастралните регистри се създават при максимално използване на съществуващите кадастрални планове на населените места (изработени по реда на отменените ЗЕК и ЗТСУ) и на картата на възстановената собственост (създадена при възстановяване на собствеността на земеделските земи и горите).
За населени места, чиито оцифрени кадастрални планове отговарят на норматив-ните изисквания за актуалност и точност, създаването на кадастралната карта включва предимно набиране на данни за собствеността на имотите и след това обявяване на картата пред гражданите по реда на ЗКИР.
За населени места, за които наличните планове и карти не отговарят на нормативните изисквания, кадастралната карта и кадастралните регистри се изработват чрез използване и на геодезически измервания и изчисления.
Неразделна част при изработването на кадастралната карта е създаването на геодезически мрежи с местно предназначение и на работни геодезически основи.
Във връзка с необходимостта от установяване на вярното местоположение и собственост на недвижимите имоти, когато при обединяване на плановете на урбанизираната територия с картата на възстановената собственост се констатира явна фактическа грешка, за тези територии се изработват и карти на контактната зона.
Основна цел за 2009 г. е увеличаване покритието на Р България с кадастрална карта и кадастрални регистри чрез:

  • Възлагане създаването на кадастрална карта и кадастрални регистри за невъзложените до момента 12 административни района на гр. София, с което ще се обхване територията на целият град;

  • Завършване на дейностите по изработване и одобряване на кадастрална карта и кадастрални регистри на 36 общински центрове и 45 други населени места с активен пазар на недвижими имоти;

  • Сключване на договори за създаване на кадастрална карта и кадастрални регистри за нови 33 общински центъра и 132 броя други населени места.

С това възлагане до края на 2009 г. ще се обхване площ от територията на страната от около 2 192 000 ха, за която кадастралната карта и кадастралните регистри са влезли в сила, или са в процес на одобряване или изработване.
В процес на изработване са кадастрална карта и кадастрални регистри на общинските центрове - гр. Дългопол, гр. Златарица, гр. Полски Тръмбеш, гр. Крумовград, гр. Джебел, гр. Кирково, гр. Тервел, гр. Брацигово, гр. Белово, гр. Пещера, гр. Сопот, гр. Борово, с. Иваново, гр. Две могили, с. Баните, с. Борино, гр. Девин, гр. Мадан, гр. Рудозем, гр. Доспат, гр. Алфатар, гр. Нова Загора, гр. Котел,  гр. Ботевград, гр. Гурково, гр. Попово, гр. Омуртаг, гр. Нови пазар, гр. Велики Преслав и други, както и за някои райони на гр. София .
Предстои да бъдат възложени за създаване кадастралната карта и кадастралните регистри за землищата на следните общински центрове: Камено, Аврен, Белослав, Долен Чифлик, Провадия, Суворово, Г.Оряховица, Оряхово, Червен Бряг, Карлово, Исперих, Самуил, Цар Калоян и на всички землища без кадастрална карта и кадастрални регистри в общини - Поморие, Бургас, Камено, Созопол, Приморско, Царево, Варна, Белослав, Аврен, Долни Чифлик и Бяла. Цитираните общински центрове на Черноморските общини са включени при изработването на ортофотоплановете за цялото крайбрежие, които обхващат ивица от 20 километра от морския бряг.


От започване на дейността на АГКК до 31 март 2009 г. е одобрена или е в процедура на изработване кадастралната карта и кадастралните регистри на около 560 населени места в страната, включващи всичките 27 областни градове, 93 общински центрове и други 440 населени места.


С приключването на възложените до сега дейности кадастърът ще обхване над        5 000 000 бр. недвижими имоти, които са съсредоточени изключително в територии със силен инвестиционен интерес и значителен пазар на имотите, т.е. за около 30 % от общия брой  недвижими имоти в страната.
За територията на страната има два съдебни района - Балчик и Каварна, като за всички населени места в тях са одобрени кадастралната карта и кадастралните регистри.
Одобрени са кадастралната карта и кадастралните регистри на всички населени места в общините Априлци, Асеновград, Балчик, Каварна, Летница, Шабла, Ямбол, Копривщица, Девня и Кричим. Към момента са в процес на изработване кадастралните карти и регистри за населени места в общините Угърчин, Марица, Пловдив, Николаево, Несебър, Сопот и с тяхното приключване всички населени места и в тези общини ще имат одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри.
Завършено е създаването на кадастрална карта и кадастрални регистри за всички областни градове без София (с одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри са част от територията на районите “Люлин” и “Младост”). През 2009 г. ще бъдат изработени кадастралната карта и кадастралните регистри за следните райони на Столична община: Банкя, Витоша, Връбница, Искър, Кремиковци, Красна поляна, Люлин, Младост, Надежда и Сердика.
Едновременно с възлагане изработването на кадастрална карта и кадастрални регистри за нови територии се изработват и специализирани карти за устройствено планиране. С внедряването на ИИСКИР се създадоха предпоставки, които ще позволят от края на 2009 г. АГКК да стане единствен доставчик на кадастрални услуги в една община, за която кадастралната карта и кадастралните регистри са одобрени за общинския център и за други главни населени места от съответната община. АГКК ще организира работата по приемане на необходимите материали и данни от общините и ведомствата, за да започне обслужването с кадастрални услуги за тази територия.


Дейности по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие

През 2009 г. в изпълнение на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, с цел определяне и отразяване в кадастралната карта на охранителните зони “А” и “Б” на територията на Черноморското крайбрежие, Агенцията по геодезия, картография и кадастър ще възложи аерозаснемане и изработване на ортофотопланове за цялото крайбрежие в обхват ивица от 20 километра от морския бряг. Ще бъдат изработени ортофотопланове за около 690 800 ха и специализирана карта за устройствено планиране за около 6800 ха.
Във връзка с устройство на Черноморското крайбрежие, създаване и набиране на географска информация в цифров вид за нуждите на устройственото планиране и изграждане инфраструктурата, и опазване на околната среда, са заложени за изпълнение следните дейности:

  • Изработване на специализирани кар­ти за устройство на Черноморското крайбрежие за 30 000 ха;

  • Аерозаснемане и изработване на ортофотоплан на Черноморското крайбрежие за територията на общини Шабла, Каварна и Балчик, област Добрич с площ 153 200 ха; общини Варна, Аксаково, Белослав, Аврен, Долни Чифлик и Бяла, област Варна с площ 190 700 ха; общини Несебър, Поморие, Бургас, Камено, Созопол, Приморско и Царево, област Бургас с площ 346 900 ха;

  • Изработване на специ­ализирани карти за уст­ройствено планиране на урбанизирани терито­рии за 9800 ха, в това число 6800 ха на населени места по крайбрежието.

Контрол на качеството


Контролът на качеството по създаване на кадастралната карта и кадастралните регистри се осъществява от службите по геодезия, картография и кадастър и включва :

  • Изпълнение на график за контрол за всеки обект в съответствие с дейностите по създаване на кадастралната карта и кадастралните регистри;

  • Извършване на проверка на представените материали и съответствието им с Наредба № 3 от 2005г., Наредба № 15 от 2001г., Наредба № 19 от 2002 г., техническото задание и условията на договора;

  • Извършване на полски проверки по изпълнението на геодезическите мрежи с местно предназначение и на работната геодезическа основа съгласно изискванията на Наредба № 19 от 2002 г.;

  • Проверка на точността и съдържанието на кадастралната карта, съгласно изискванията на Наредба № 19 от 2002 г. и техническото задание;

  • Проверка на данните в кадастралния регистър на недвижимите имоти съгласно изискванията на Наредба № 19 от 2002 г.

 За подобряване на качеството на кадастралната карта и кадастралните регистри ще влияе и разработения и внедрен модул – тестваща програма в ИИСКИР.
За подобряване на качеството на услугите ще влияе и разработените правила за предоставяне на кадастрална информация, както и образци на заявленията за извършване на справки и услуги за гражданите.
           
Създаване на кадастрална карта за територии, непредвидени в Дългосрочната програма


Законът за кадастъра и имотния регистър създава възможност кадастрална карта и кадастрални регистри да се създават за отделен имот или за група имоти (до 50 бр. имоти), като възлагането се извършва със средства на собственика или заинтересувано лице.  В тези случаи времето за изработването и за процедиране (обявяване и възразяване) на кадастралната карта и кадастралните регистри се намалява значително, което е в полза за инвеститорите на обектите.

 Обслужване на гражданите в периода до създаване на кадастралната карта и кадастралните регистри и след това


Продължава практиката за съвместна дейност на база сключени договори между АГКК и общините чрез обединяване на финансовите им ресурси.
Продължава започналата през 2006г. от АГКК инициатива за съвместната дейност в обслужване на гражданите с кадастрална и специализирана информация за общините Габрово, Дряново и Николаево. Чрез съвместно финансиране, съгласно сключените договори, се създават  кадастрална и/или специализирана карта за землища в общините Исперих, Брацигово, Белене, Плевен, Съединение, Търговище, Болярово, Кубрат, Цар Калоян, Златарица, Севлиево, Панагюрище, Две могили, Мадан, Девин и Павел баня.
Агенцията продължава да работи за усъвършенстване обслужването на гражданите  с кадастрална информация. За териториите с одобрена кадастрална карта обслужването на гражданите се извършва не само в службите по геодезия, картография и кадастър в областните градове, а и в изнесени работни места в общинските центрове. Тези дейности се реализират чрез споразумения с общинските администрации. През 2008 г. са открити 15 изнесени работни места в сградите на общинските администрации и към края на първото тримесечие на 2009 г. техният брой е 23. За територии с интензивен пазар на сделки с имоти и повишено търсене на кадастрални услуги този процес ще продължи и през настоящата година.
Продължава действието на договора за правна помощ за СГКК при обслужване на гражданите в процеса на създаване и поддържане на ККР, което дава възможност за повишаване качеството на предоставяните административно – технически услуги.
През 2009 г. съвместно с общините ще продължи да бъде финансирано създаването на кадастрална карта и на специализирани карти за нуждите на общинската администрация, за устройствените планове и схеми, и за инвестиционното проектиране.
Ще продължи сътрудничеството с ведомствата при обмена на данни, при предоставяне  на  кадастрални материали и данни за създаване на специализирани карти по чл. 32 ЗКИР, при оказване на методическата помощ от страна на АГКК и т.н.  
Разпределение на финансовите средства:            

Таблица № 7


ТЕХНИЧЕСКИ ДЕЙНОСТИ ПО СЪЗДАВАНЕТО НА КАДАСТРАЛНАТА КАРТА И РЕГИСТРИ

Проект “Кадастър и имотна регистрация” лв.

Бюджетна субсидия на АГКК
лв.

Създаване на кадастрална карта и регистри

1 466 600

 

14 018 000

Консултантска подкрепа за контрол и управление на дейностите по създаване на ККР

   478 000

 

 

slogan bg